Ruszyła budowa kompleksu Centrum Badań Technologii Informatycznych Beyond.pl, czołowego dostawcy usług data center i cloud computing w Polsce, firmy Beyond.pl. Obiekt będzie najbardziej efektywną energetycznie serwerownią w kraju o najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Jak firma odpowiada na zmieniające się potrzeby biznesu?

Usługi IT są w punkcie zwrotnym i szukają rozwiązania na opanowanie eksplozji danych. Zwiększa się zapotrzebowanie ze strony odbiorców, gwałtownie wzrasta ilość przechowywanych i przetwarzanych danych, podczas gdy efektywność projektów IT jest teraz główną przewagą konkurencyjną firm. Według badań Data Center Knowledge, do 2020 roku działy IT będą musiały zarządzać dziesięć razy większą ilością serwerów i pięć razy większą liczbą danych.

W odpowiedzi rynek usług data center nie tylko dynamicznie się rozwija (roczne tempo wzrostu rynku data center w Polsce wynosi 15-20 proc.) ale przechodzi też rewolucyjną przemianę. Jeszcze do niedawna ofertę centrum danych cechowało podejście rodem z XX wieku, które można odnieść do powiedzenia Henry Forda „Każdy może kupić Forda T w dowolnym kolorze, byleby był to kolor czarny”. Obecnie i w przyszłości nie ma już miejsca dla takiego modelu usług – mówi współzałożyciel i CEO Beyond.pl, Michał Grzybkowski.

Nowe potrzeby biznesu

Biznes oczekuje nie tylko dynamicznego skalowania, błyskawicznego reagowania i gwarantowanej dostępności, ale też elastyczności. W nowym centrum danych zaplanowaliśmy bezpieczeństwo na najwyższym poziomie wytycznych TIER IV i najwyższą efektywność energetyczną. Tym jednak, co najbardziej wyróżnia naszą nową inwestycję jest modułowość i elastyczność. Poszerza to możliwości wykorzystania centrum danych przez biznes i przełoży się na jego rozwój – mówi Michał Grzybkowski, Beyond.pl.

logo beyond

Kompleks Centrum Badań Technologii Informatycznych Beyond.pl to największy tego typu obiekt w Polsce, którego pierwszy etap przekroczy 6 300 mkw powierzchni. Nieosiągalny do tej pory w regionie współczynnik PUE 1,1 zapewnia nowej inwestycji miano green data center. W praktyce niższy współczynnik PUE (bliższy 1) oznacza optymalizację kosztów projektów IT po stronie Klienta. Nasza inwestycja pod względem technologicznym jest porównywalna z najlepszymi obiektami, należącymi do Google, Facebooka czy jednego z bardziej innowacyjnych centrum danych – SwitchNap z Las Vegas – mówi Michał Grzybkowski, Beyond.pl.

Nowa inwestycja nie tylko będzie impulsem dla biznesu, ale także edukacji i innowacji z zakresu usług IT. Centrum Badań Technologii Informatycznych, spełniać będzie rolę pomostu pomiędzy światem biznesu i nauki. Projekt ten dofinansowany jest przez Unię Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Spółka uzyskała wparcie dla inicjatywy stworzenia ośrodka rozwoju badań nad optymalizacją rozwiązań IT m.in. dzięki złożeniu 5 patentów z zakresu chmury obliczeniowej.

Poznańsko – berliński potencjał

Nie bez znaczenia, w kontekście nowej inwestycji, jest zlokalizowanie obiektu w Poznaniu, skąd w odległości 2 godzin jazdy autem znajduje się Berlin. To drugie data center firmy Beyond.pl w tym mieście.

Bliskość i swoboda połączenia z Berlinem przy zapewnianiu optymalizacji kosztowej, wysoko wykwalifikowanej kadry i utrzymaniu światowych standardów przynosi efekt w postaci zapytań kontraktowych klientów zagranicznych. Centra danych to również impuls do rozwoju wewnętrznego rynku gospodarczego oraz gwarancja stabilności funkcjonowania cyfrowego państwa, dlatego powstanie Centrum Badań Technologii Informatycznych z pewnością wpłynie korzystnie na mikro i makroregion – komentuje Michał Grzybkowski z Beyond.pl.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji Centrum Badań Technologii Informatycznych Beyond.pl planowane jest na grudzień 2015 roku, a wartość prac szacowana jest na ponad 100 mln złotych.

Categorized in: