W środę, firma Meta, macierzysta spółka Instagrama, zaprezentowała Threads – aplikację do konwersacji tekstowych, która ma potencjał do konkurowania z Twitterem. Możesz zalogować się za pomocą swoich danych z Instagrama i zachować swoją nazwę użytkownika, obserwujących i status weryfikacji.

Chociaż platforma jest w fazie tworzenia od stycznia, wprowadzenie Threads nastąpiło tuż po ogłoszeniu przez Elona Muska limitów ilości tweetów, które można przeczytać na Twitterze w ciągu dnia. W obliczu wszystkich zmian na Twitterze, niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych mogą szukać alternatywy, takiej jak Mastodon czy Bluesky. Threads oferuje możliwość publikowania tekstu, filmów i zdjęć oraz prowadzenia rozmów w czasie rzeczywistym.

W swoim poście na Threads, CEO Meta, Mark Zuckerberg, powiedział w środę, że aplikacja przekroczyła 2 miliony rejestracji w ciągu pierwszych dwóch godzin. Później dodał, że aplikacja osiągnęła „10 milionów rejestracji w ciągu siedmiu godzin”.

Czym jest Threads od Meta?

Stworzony przez zespół Instagrama w Meta, Threads to platforma, która pozwala publikować krótkie posty lub aktualizacje do 500 znaków. Możesz dołączyć linki, zdjęcia lub filmy do 5 minut. Aplikacja jest połączona z twoim kontem na Instagramie, a według Meta, możesz „łatwo udostępnić post na Threads na swojej historii na Instagramie, lub udostępnić swój post jako link na dowolnej innej platformie, którą wybierzesz”.

Twój feed będzie zawierał posty od osób i kont, które obserwujesz na Instagramie lub Threads, a także rekomendacje nieodkrytego jeszcze treści. Masz również możliwość filtrowania określonych słów z feedu i ograniczania, kto ma prawo do wspomnienia o tobie.

Threads jest darmowy i dostępny do pobrania z Apple App Store lub Google Play Store.

Jak korzystać z Threads

Musisz mieć konto na Instagramie, aby dołączyć do Threads, ponieważ platforma wymaga od ciebie użycia danych do logowania na Instagramie. Po uruchomieniu konta, twoja nazwa użytkownika na Instagramie zostanie przeniesiona, ale możesz stworzyć dostosowywalny profil, chociaż Meta zauważa, że użytkownicy z Wielkiej Brytanii, którzy są młodsi niż 18 lat, otrzymają domyślny prywatny profil.

Możesz łatwo obserwować te same konta, które już obserwujesz na Instagramie, za pomocą kilku kliknięć i przenieść swoje obserwacje na Threads, zamiast zaczynać od zera. Kiedy tworzysz post lub „Thread”, możesz wybrać, kto jest w stanie go zobaczyć, co może być cały świat lub twoi obserwujący.

Jeśli chodzi o funkcje, użytkownicy Twittera i Instagrama mogą być zadowoleni, dowiadując się, że mają możliwość przestać obserwować, zgłosić, zablokować lub ograniczyć profil. Dostęp do niego uzyskasz za pomocą menu rozwijanego z trzema kropkami, a każda osoba, którą zablokowałeś na Instagramie, zostanie automatycznie zablokowana na Threads. Inne funkcje to wsparcie dla czytników ekranu i opisy obrazów generowane przez AI.

Meta mówi, że pracuje nad tym, aby Threads były kompatybilne i zintegrowane z innymi aplikacjami, które obsługują protokół ActivityPub, takimi jak WordPress i Mastodon. W przyszłości firma chciałaby, aby posty na Threads były dostępne dla każdego z kompatybilną aplikacją, niezależnie od tego, czy ma konto na Threads, czy nie.

Threads od Meta kontra Twitter

Konkurencja między dwoma gigantami technologicznymi idzie dalej niż proponowany pojedynek w klatce między Muskiem a Zuckerbergiem. Dzięki wbudowanemu połączeniu Threads z Instagramem, łatwiej jest zdobyć użytkowników w krótkim czasie. Chociaż Musk zmienił limit Twittera na 10 000 postów dziennie dla zweryfikowanych użytkowników, 1000 dziennie dla niezweryfikowanych i 500 dla nowych niezweryfikowanych użytkowników, ruch ten może skutkować utratą subskrybentów – i reklamodawców.

Jednak nowa platforma Threads ma również swoich krytyków. Analityk Forrester, Mike Proulx, twierdzi, że Meta korzysta z obecnej fali niezadowolenia z Twittera i że firma nieudanie uruchomiła i zamknęła Threads wcześniej.

„Wprawdzie należy docenić niezłomną strategię testowania i uczenia się Meta, ale firma nie ma dokładnie udanej historii uruchamiania samodzielnych aplikacji poza swoją główną rodziną” – powiedział Proulx w oświadczeniu dla CNET, wskazując na aplikacje takie jak Slingshot i IGTV.

Proulx dodał, że rynek jest zalewany przez konkurentów Twittera, takich jak Bluesky, Mastodon i Hive. „To tylko służy do rozbicia bazy użytkowników szukających alternatywy dla Twittera” – powiedział.

Uruchomienie Threads w Unii Europejskiej jest również rzekomo opóźnione z powodu obaw dotyczących wymiany danych między dwoma aplikacjami.