Tworzenie sklepów internetowych staje się coraz powszechniejsze. Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju programów, a także wyspecjalizowanych firm trudniących się tą właśnie branżą. Ich oferta, chociaż jest bogata, to nie należy do najtańszych. Jeśli zaś choć trochę znamy się na projektowaniu stron www, w celu zmniejszenia kosztów, możemy skorzystać z tzw. CMS (z ang. Content Management System). Skrót ten oznacza system zarządzania treścią. Pod tą nazwą kryje się zaś oprogramowanie, które pozwala na tworzenie własnych stron www.

Jednym z takich systemów jest Drupal CMS. Jest to dość zaawansowane narzędzie, dlatego przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy posiadać już pewne umiejętności, chociażby z prostszych programów. Platforma ta oferuje szereg podstawowych funkcji takich jak: rejestrowanie użytkowników, zarządzanie menu oraz narzędzie do dopasowania wyglądu strony. Możemy zatem za jej pomocą stworzyć bloga czy forum. Jeśli zaś chodzi o elementy graficzne, to nie musimy wszystkiego robić sami. Skrypt posiada wbudowane szablony i motywy, które możemy wykorzystać.

Tworzenie stron Drupal odznacza się tym, iż nie jesteśmy ograniczenie co do przekazu treści. Możemy ją przedstawić nie tylko jako tekst, ale i w formie video, ankiet i innych ciekawych funkcji. Dzięki temu nasze przyszłe strony czy też sklepy www, staną się atrakcyjniejsze. Oczywiście całą strukturą nie musimy zarządzać sami. CMS pozwoli nam na tworzenie użytkowników wraz z nadawaniem im pewnych uprawnień. Ważnym elementem są również wtyczki. Skrypt posiada ich kilka tysięcy, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby tworzyć też własne. W razie problemów możemy zajrzeć na główną stronę Drupala, aby wspomóc się dokumentacją zawartą na stronie. Dodatkowo znajdziemy tam forum i chat, gdzie zawsze ktoś odpowie na nasze pytania. W Internecie znajdziemy również fora w naszym ojczystym języku. Jednym z nich jest chociażby drupal.pl.

Szeroki zakres możliwości oferowanych przez tę platformę, wiąże się jednak z pewnymi niedogodnościami. Poza umiejętnościami obsługi, które powinny być na dość wysokim poziomie, skrypt ten generuje dość duże obciążenie dla serwera. W obiegu są jednak wtyczki pozwalające na redukcję owego obciążenia. Inną kwestią jest wsparcie techniczne. Znając tylko podstawy języków programowania, będziemy zmuszeni często tam zaglądnąć. Mimo swego rozbudowania, wszystko jest w języku angielskim, co dla niektórych może stanowić nie lada problem. Jeśli jednak mamy już pewne doświadczenie i w przyzwoitym stopniu operujemy językiem, zarówno służącym do programowania, jak i angielskim, to Drupal CMS będzie w naszych rękach bardzo pożytecznym narzędziem. Poszerzy nasze horyzonty i umiejętności oraz pozwoli nam tworzyć wysokiej jakości strony i sklepy internetowe.

Categorized in:

Tagged in:

, ,