Interesująca i dobrze zbudowana strona internetowa przyciągnie do siebie wiele osób, spełniając przy tym określony cel, któremu ma służyć. Należy pokazać wysoką jakość treści, jaką będzie posiadać dana strona internetowa. Jednak nie zawsze wartość zakodowana w słowach zgadza się z formą i układem strony. Dlatego chcąc stworzyć dobrą stronę WWW należy trzymać się kilku zasad.

Po pierwsze warto poznać użytkownika witryny. Każdy odwiedzający stronę nie powinien być traktowany jako bezimienna dusza. Budowa tekstu musi przemawiać do konkretnej osoby, która ogląda witrynę, musi on w bezpośredni sposób do niej przemawiać. Używając odpowiedniego stylu trzeba budować atmosferę kontaktu jeden na jeden. Jeśli strona internetowa jest tworzona przez kilka osób, to powinni przemawiać oni jednym tonem.

Nie można na każdej podstronie używać różnych stylów, powinny być spójne. Nie należy również zbytnio się rozpisywać, teksty znajdujące się na stronie powinny być napisane możliwie najkrócej. Internauta to z reguły niecierpliwa osoba, która chce w szybko i skutecznie znaleźć daną informację. Może mieć z tym pewne trudności jeśli tekst na stronie będzie dłuższy niż 500-700 słów. Dotyczy to zarówno nagłówków, podsumowań i akapitów.

Treść strony musi być przekonywująca i bezpośrednia, najlepiej pominąć wszelkiego rodzaju wygładzenia i upiększenia. Jeśli tekst ma trafić do odbiorcy musi być przejrzyście napisany. Dobrze jest, gdy użyte podsumowania na stronie są esencją dłuższego tekstu. Jest to ważne, bowiem wielu użytkowników nie czyta całego tekstu, a tylko go skanują, by znaleźć wartościową informację. Dobre streszczenie to istotny materiał dla wyszukiwarek internetowych, gdzie musi być zamieszczony zwięzły opis. Z tego też powodu należy starannie użyć odpowiednich słów kluczowych, nagłówków oraz podsumowań.

Strona internetowa zbudowana zgodnie z tymi zasadami powinna charakteryzować się m.in. tym, że zostanie dokładnie określony cel i charakter całej witryny, treść będzie poprawnie zredagowana i stworzy odpowiednią zawartość merytoryczną, a opracowanie graficzne będzie odpowiednie. Strona musi również szybko się ładować, a jej nawigacja powinna być intuicyjna. Odnośniki znajdujące się na stronie powinny być aktualne. W obecnych czasach dobrze jest stworzyć możliwość wyboru różnych wersji językowych strony. Nie wolno zapominać, że strona musi być zgodna z większością przeglądarek internetowych. Warto też skupić się na takich szczegółach jak zamieszczenie odnośników e-mail w formie tekstowej. Użytkownicy sieci Internet odwiedzając daną stronę zwracają uwagę głównie na łatwość jej użytkowania, na co składa się szybkość otwierania, zrozumienie treści i nawigacja. Ważna dla nich jest również atrakcyjność formy, czyli jasna struktura podstron, czytelny tekst, który nie jest przeładowany treścią, jak również zgodne operowanie kolorem oraz dźwiękiem. Jeśli twórca witryny zastosuje się do powyższych zaleceń, powstanie dobra strona internetowa, która będzie z chęcią odwiedzana przez internautów.

Zdjęcie: [1]

Categorized in: