Firma HP zaprezentowała pierwszy dostępny na rynku system HP Moonshot, który charakteryzuje się rewelacyjnymi parametrami ekonomicznymi — zużywa nawet o 89% mniej energii, zajmuje o 80% mniej miejsca i jest ponad 77% tańszy od tradycyjnych serwerów(1).

Dzisiejsze wielkie centra przetwarzania danych zbliżają się do punktu, gdzie dalszy rozwój będzie ograniczony ze względu na niską efektywność ekonomiczną tradycyjnej infrastruktury. Serwery HP Moonshot mogą być pierwszym krokiem na drodze do pokonania tych trudności.

„Z Internetem jest już połączonych prawie 10 miliardów urządzeń, a według prognoz liczba ta będzie wykładniczo rosła. Doszliśmy do punktu, gdzie tradycyjna technologia, ze względu na wymagania dotyczące przestrzeni i mocy zasilania oraz wysokie koszty, nie gwarantuje zrównoważonego rozwoju” — powiedziała Meg Whitman, prezes i dyrektor generalny HP. „HP Moonshot wyznacza początek nowego trendu w informatyce, który zmieni charakterystykę ekonomiczną infrastruktury i umożliwi obsługę dalszych 20 miliardów urządzeń”.

Innowacyjne rozwiązania HP zużywają mniej energii, zajmują mniej miejsca i są znacznie tańsze

HP już od kilkudziesięciu lat jest liderem w tworzeniu platform obliczeniowych nowej generacji. Przeszło 20 lat temu firma z sukcesem wprowadziła na rynek pierwszy komercyjny serwer z systemem UNIX (HP 9000 seria 840) oraz pierwszy serwer x86, HP SystemPro. Ponad dziesięć lat później HP otrzymał jeden z pierwszych patentów dotyczących architektury serwerów typu blade. Od 16 lat firma jest liderem rynku serwerów x86(2).

HP po raz kolejny przesunął granice technologii i innowacji, wprowadzając podejście umożliwiające opracowanie pierwszego serwera „konfigurowanego przez oprogramowanie” („software defined” server), który pozwala przedsiębiorstwom optymalizować swoje serwery pod kątem zapotrzebowania na ich obciążenie. System HP Moonshot, opracowany z wykorzystaniem największych w branży zasobów własności intelektualnej HP w dziedzinie serwerów oraz efektów 10 lat badań prowadzonych przez HP Labs, centralny ośrodek badawczy firmy, stanowi znaczny postęp pod względem zużycia energii, zajmowanej przestrzeni, kosztów i prostoty.

Energooszczędny system dla centrów przetwarzania danych

Nowy system HP Moonshot to serwer drugiej generacji zaprojektowany w ramach Projektu HP Moonshot. Ta nowa klasa serwerów została opracowana w celu przezwyciężenia trudności związanych z obsługą środowisk społecznościowych, przetwarzaniem w chmurze i dużymi zbiorami danych. Serwery HP Moonshot są zbudowane z układów scalonych często wykorzystywanych w smartfonach i tabletach, co zmniejsza zużycie energii, zwiększa gęstość upakowania oraz znacznie obniża koszty.

System HP Moonshot składa się z obudowy HP Moonshot 1500 oraz serwerów HP ProLiant Moonshot zoptymalizowanych pod kątem konkretnych zastosowań. Serwery te są wyposażone w procesory różnych partnerów HP, w zależności od obciążenia.

Dzięki możliwości zainstalowania nawet 1800 serwerów w jednej szafie rack, serwery HP Moonshot zajmują osiem razy mniej miejsca niż tradycyjne serwery. Rozwiązuje to problem braku przestrzeni w centrum przetwarzania danych(3). Każda obudowa ma tradycyjne komponenty wspólne, takie jak elementy konstrukcyjne, technologia zarządzania HP Integrated Lights-Out (iLo), zasilanie i wentylatory. Upraszczają one system oraz przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii i zajmowanej przestrzeni.

„Jako dostawcy usług przetwarzania w chmurze, widzimy wiele nowych możliwości towarzyszących wzrostowi zainteresowania wirtualizacją i rosnącą popularnością smartfonów i tabletów” – powiedział Dan Sutherland, prezes firmy Carrenza. „Moc obliczeniowa i skalowalność HP Moonshot 1500 da nam nowe możliwości interakcji z klientami i pozwoli się wyróżnić dzięki innowacyjności nowych usług i jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Będziemy mogli efektywnie przyspieszyć rozwój firmy, nie martwiąc się koniecznością zapewnienia dodatkowego miejsca na kolejne szafy rackowe i dodatkowym zużyciem energii.”

Pierwszy serwer HP ProLiant Moonshot jest dostępny z procesorem Intel® Atom S1200 i obsługuje obciążenia związane z hostingiem stron internetowych. Serwer HP Moonshot 1500, w obudowie 4,3 U, jest wyposażony w 45 serwerów zgodnych ze standardem Intela, przełącznik sieciowy i elementy pomocnicze.

Rosnąca sieć najlepszych w branży partnerów w dziedzinie technologii

HP zaprezentował plany dotyczące dalszego rozwoju serwerów HP ProLiant Moonshot zoptymalizowanych pod kątem obciążenia, które będą wykorzystywać procesory wielu różnych partnerów HP, takich jak AMD, AppliedMicro, Calxeda, Intel i Texas Instruments Incorporated.

Nowe serwery HP ProLiant Moonshot, które zostaną wprowadzone na rynek w drugiej połowie 2013 r., będą obsługiwać rozwijające się środowiska sieciowe, środowiska chmur obliczeniowych i przetwarzania w skali masowej oraz środowiska analityczne i telekomunikacyjne. Serwery produkowane w przyszłości będzie można natomiast wykorzystać do takich zastosowań jak przetwarzanie dużych zbiorów danych, obliczenia o dużej wydajności, gry, usługi finansowe, genomika, rozpoznawanie twarzy i analiza wideo.

„W związku z ograniczeniami wynikającymi z konieczności oszczędzania energii oraz dużymi wymaganiami w zakresie analitycznej mocy obliczeniowej pilnie potrzebujemy innowacji technicznych wprowadzanych przez najlepsze firmy takie jak HP” — powiedział Chris Hill, główny inżynier ds. badań w Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz współprzewodniczący podkomisji badań i edukacji w ośrodku Massachusetts Green High Performance Computing. „Innowacje takie jak system HP Moonshot przekonują nas, że infrastruktura może być skalowalna i spełniać rosnące wymagania, a przy tym zużywać mniej energii, zajmować mniej miejsca oraz zapewniać lepszą integrację i niższe koszty”.

Dział HP Information Technology zaimplementował serwery HP Moonshot do wsparcia obsługi środowiska strony hp.com, którą dziennie odwiedza około 3 milionów użytkowników.

“Wyniki testów pokazują, że serwery Moonshot poradzą sobie z obsługą hp.com, wykorzystując przy tym energię o mocy kilkunastu żarówek 60W” – podsumował John Hinshaw, wiceprezes działu Technology and Operations w HP. „Jesteśmy zachwyceni tymi wynikami i planujemy wdrożyć Moonshot dla dodatkowych aplikacji w kolejnych etapach przemian w centrum przetwarzania danych.”

Nowe usługi doradztwa w erze obliczeń o wielkiej skali

HP zainicjował rozszerzony program partnerski i nowe usługi, które przyspieszą wprowadzanie innowacji w tej nowej klasie serwerów. Są to:
HP Pathfinder Innovation Ecosystem — środowisko obejmujące prawie 25 producentów urządzeń komputerowych, projektantów systemów operacyjnych i niezależnych producentów oprogramowania zaangażowanych w szybkie opracowanie nowych serwerów do obsługi różnych obciążeń.
HP Moonshot Concierge Services — usługi pomocy technicznej i doradztwa działów HP Discovery Labs i HP Technology Services dotyczące migracji platformy i sprawności energetycznej.

Więcej informacji na temat projektu HP Moonshot znaleźć można na stronie TheDisruption.com lub w materiale HP Moonshot video.

Ceny i dostępność

System HP Moonshot jest już dostępny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na początku przyszłego miesiąca będzie także dostępny w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Ceny rozpoczynają się od €50,605 za obudowę, 45 serwerów HP ProLiant Moonshot i wbudowany przełącznik(4).

Kupując system HP Moonshot, klienci mogą skorzystać z elastycznych rozwiązań do finansowania i zarządzania zasobami oferowanych przez dział usług finansowych HP (HP Financial Services).

W dniach 11–13 czerwca w Las Vegas odbędzie się jedna z najważniejszych konferencji dla klientów HP z Ameryki Północnej i Południowej, pod nazwą HP Discover.

Categorized in: