Wokół Linuksa narosło dość dużo mitów, w większości rozpowszechnianych przez osoby zupełnie nie znające tego systemu operacyjnego. Najpopularniejszym jest stwierdzenie, że Linux jest o wiele trudniejszy w obsłudze od Windowsa. Jest to w znacznym stopniu nieprawda. System ten jak najbardziej nadaje się do użytkowania nawet przez osoby bardzo przeciętnie znające się na komputerach, a takie dystrybucje jak Ubuntu czy Linux Mint są wręcz stworzone dla początkujących użytkowników, które potrzebują systemu operacyjnego który po prostu działa od razu po zainstalowaniu.

Drugim dosyć popularnym mitem jest przekonanie, że Linux jest systemem niszowym a Windows absolutnie miażdży konkurencję pod względem udziału w rynku. To tylko półprawda. Rzeczywiście, Linux ma bardzo mały udział w rynku jeśli chodzi o komputery osobiste, ale za to jest najważniejszym graczem dosłownie wszędzie indziej (serwery, urządzenie wbudowany, komórki itp.). Chociaż nie każdy internauta zdaje sobie z tego sprawę, codziennie korzysta z Linuksa, ponieważ większość infrastruktury Internetu opiera się na tym systemie operacyjnym.

Innym popularnym stwierdzenie jest, że Linux to system tylko i wyłącznie dla programistów. To po prostu nieprawda. Oprogramowanie dostępne na ten system operacyjny w wielu zastosowaniach całkowicie zastępuje to dostępne na Windowsa. Dla osób zajmujących się grafiką wektorową znanego z Windowsa Adobe Illustratora doskonale zastąpi Inkscape. Osoby tworzące grafikę trójwymiarową mogą skorzystać z doskonałego (i darmowego) programu Blender. Takich przykładów jest całe mnóstwo. Ostatnim mitem, który chciałbym przedstawić jest argument, że Linux jest systemem pozbawionym profesjonalnego wsparcia. Prawda jest taka, że wokół tego systemu operacyjnego wyrosła grupa oddanych specjalistów, którzy na różnych forach internetowych z chęcią służą pomocą mniej zaawansowanym użytkownikom. Ponadto istnieje cała grupa firm zarabiających na udzielaniu wsparcia klientom firmowym korzystająm z Linuksa. Niektóre z nich to duże spółki giełdowe zatrudniające setki osób.

Tagged in:

, ,