Wybór odpowiedniej domeny może zaprocentować w przyszłości lepszymi rezultatami. Ważna jest nie tylko nazwa naszej strony internetowej, ale także jej końcówka, czyli litery znajdujące się po wybranym przez nas haśle. W dzisiejszych czasach posiadanie domeny jest ważną częścią tworzenia wizerunku każdej firmy. To również możliwy sposób na biznes. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na etapie tworzenia domeny, bo każdy błąd może w przyszłości sporo kosztować. Tworząc domenę powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na kilka ważnych szczegółów.

Odpowiednia nazwa

Jest to najważniejsza część całego procesu wyboru domeny. Będzie ona wizytówką naszego serwisu, dlatego też powinniśmy poświęcić jej najwięcej czasu. Powinna przede wszystkim odzwierciedlać charakter naszej strony. Dobrze byłoby jeżeli będzie zawierała słowo kluczowe, z którym związane jest nasze przedsięwzięcie. Ułatwi to jej późniejszą promocje, dzięki czemu wydamy mniej pieniędzy lub zaoszczędzimy czas potrzebny na jej reklamę. Gdy skupiamy się na sprzedaży produktu, to nazwą może być właśnie ten produkt. Jeżeli natomiast będzie to strona firmowa, to domeną powinna być oczywiście jej nazwa. Warto także pamiętać, aby była w miarę krótka i czytelna, dzięki temu będzie łatwa w zapamiętaniu i użytkownicy będą częściej na nią wracali.

Wybór końcówki

Kolejny czynnik będący wizytówką naszej witryny. Dzielą się one na dwie główne grupy: globalne oraz krajowe. Globalne domeny to m.in .com, .net, .org, .info, natomiast krajowe to te, które po ostatniej kropce mają znak kraju. W przypadku Polski jest to oczywiście końcówka .pl. Wybór ten jest ważny, ponieważ od tego zależy wizerunek naszej strony internetowej. Na ich podstawie użytkownicy internetu postrzegają i oceniają serwisy. Zasada jest taka, że lepiej od dwuczęściowych końcówek, np. .com.pl, biz.pl, itp. prezentują się jednoczęściowe zakończenia, tzn np. .pl, .com, .net. Również również lepiej postrzegane są domeny zakończone na najpopularniejsze końcówki, np. .com, .net, .pl.

Nie oznacza to jednak, że wybór dotyczy tylko względu wizualnego. Aktualna sytuacja sprawia, że bardzo ciężko dostać wolne domeny na popularniejsze frazy z dobrymi końcówkami. Różnią się one także ceną, na rynku pierwotnym globalne domeny są z reguły droższe od krajowych. Również te składające się z dwóch części są przeważnie tańsze.

Categorized in: