Power Line Communications (PLC), czyli – używając popularnego określenia – „internet z gniazdka elektrycznego”, to rozwiązanie znane w branży telekomunikacyjnej od lat. Dotychczas ograniczenia technologiczne uniemożliwiały jego szerokie zastosowanie. Obecnie, dzięki udoskonaleniom technologii, PLC staje się coraz popularniejsze wśród firm małej i średniej wielkości oraz w domach prywatnych.

AVM FRITZPowerline 500E Set PACK PL right

Co to jest PLC?

Termin Powerline Communication, czyli przesył danych po liniach elektrycznych, jest szerokim pojęciem, w którym mieszczą się: PLC wąskopasmowa (NPL – Narrow Powerline Communication) i szerokopasmowa (Broadband Power Line). Wąskopasmowa PLC odniosła sukces dzięki wykorzystaniu w systemach telemetrii i inteligentnych sieciach. Jej główne zastosowania to zdalny odczyt liczników, sterowanie ruchem ulicznym, oświetleniem itp. Natomiast szerokopasmowa PL, wykorzystywana jako rozwiązanie „ostatniej mili” w zakresie dostępu do internetu i w lokalnych sieciach domowych, nie odniosła sukcesu ze względu na niedoskonałości technologii i relatywnie wysoką cenę w początkowych fazach rozwoju. Pierwsze generacje urządzeń BPL oferowały niskie realne transfery oraz działały na niewielką odległość. Duży problem dla użytkowników stanowił fakt, iż działały tylko na jednej fazie i ich sygnał nie przechodził przez liczniki energii elektrycznej.

FRITZPowerline500E_schemat_sieci

Przełom w rozwoju PLC i jej obecne zastosowania

Przełomem w rozwoju Broadband Powerline Communication było ratyfikowanie w 2010 r. przez organizację IEEE standardu 1901. W najnowszych generacjach urządzeń BPL opartych na tym standardzie problemy z wolnym tempem przesyłu danych, niewielkim zasięgiem oraz ograniczeniami związanymi z fazami elektrycznymi zostały wyeliminowane. Nowoczesne urządzenia wykorzystujące BPL, zwane potocznie „powerline”, oferują prędkość fizyczną do 500 Mbit/s i zasięg aż do 500 metrów, działają też niezawodnie bez względu na stosowane fazy energii elektrycznej . Powerline są też coraz chętniej wykorzystywane przez osoby poszukujące szybkiego, stabilnego oraz bezpiecznego połączenia sieciowego. Sieci bezprzewodowe, ze względu na zakłócenia oraz podatność na ataki, nie zawsze mogą zagwarantować pożądane parametry. W przypadku sieci WLAN kłopot stanowi ponadto architektura budynków – grube ściany lub ścianki gipsowe z aluminiowymi stelażami skutecznie ograniczają ich zasięg.

Dla kogo powerline?

Urządzenia powerline najnowszej generacji, np. FRITZ!Powerline 500E, są szczególnie chętnie stosowane w biurach rachunkowych, kancelariach notarialnych, czy małych firmach usługowych ze względu na większy niż w sieciach WLAN poziom bezpieczeństwa. Z kolei dla użytkowników domowych powerline jest idealnym urządzaniem do usługi multiroomu, czyli połączenia kilku dekoderów płatnej telewizji satelitarnej w ramach jednego abonamentu. W zastosowaniach prywatnych, powerline są też często stosowane do połączenia konsol do gier z internetem – takie rozwiązanie zapewnia graczom wygodę i stabilność połączenia, co jest kwestią kluczową w grach online.

Przyszłość „internetu z gniazdka”

Czy „internet z gniazdka” stanie się codziennością w polskich firmach i domach? Główne zalety PLC to połączenie stabilności i bezpieczeństwa przesyłu danych z uniknięciem konieczności oplatania pomieszczeń pękami kabli. Te cechy pozwalają sądzić, że powerline będzie już niebawem urządzeniem powszechnego użytku – zarówno dla sieci firmowych, jak i prywatnych. Oczywiście pod warunkiem, że rozwój technologii będzie nadal przebiegać w tak dynamicznym tempie oferując internautom coraz większe prędkości połączeń.

Categorized in: